Makrofotografia i obiektyw do makrofotografii

Pojęć makro i makrofotografia, potocznie używa się naprzemiennie, ja również w poniższym poście przyjąłem taką formułę. Dla wielu ludzi makro to po prostu zdjęcie zrobione z bliska małemu obiektowi. Tak właśnie wygląda efekt makrofotografii, ale podobnie może wyglądać efekt zrobienia zwykłego zdjęcia na przykład aparatem kompaktowym. 


Różnica jest jednak zasadnicza jeżeli chodzi o jakość takiego zdjęcia, a głównie o odwzorowanie szczegółów.

Makrofotografia i obiektywy do niej

Makrofotografia oznacza że fotografowany obiekt jest odwzorowywany w naturalnych rozmiarach. Czyli obiektyw do makrofotografii pozwala na zapis tego obiektu w stosunku 1:1. Mówimy tutaj o skali odwzorowania. Standardowe obiektywy mają mniejsze skale odwzorowania 1:4, 1:8, są też obiektywy z tzw. funkcją makro potrafiące odwzorować obiekt w skali 1:2 (czyli dwa razy mniejszy niż w rzeczywistości) np. Sigma 70-300mm z funkcja makro. Warto zwrócić uwagę że typowe obiektywy do makrofotografii są obiektywami stałoogniskowymi np. 85mm lub 105mm


Makro w kompaktach
Jak zasugerowałem na wstępnie makro w aparatach kompaktowych nie jest prawdziwym makro. Możemy powiedzieć że jest to funkcja makro a jej istota polega, nie na odwzorowaniu obiektu w stosunku 1:1, lecz tylko na zrobieniu zdjęcia z bliskiej odległości. Jeżeli przełączymy nasz aparat kompaktowy lub on sam się przełączy (pracując w trybie automatycznym) na funkcje makro, będzie on mógł ustawić ostrość z bliższej odległości niż ma to miejsce przy fotografowaniu w pozostałych trybach pracy.

Oznaczenia
Obiektywy do makrofotografii są rożnie oznaczane przez producentów. Zazwyczaj jest to symbol makro, macro, mikro (Nikkor) ale czasami może być podana tylko skala odwzorowania – 1:1.