Rozdzielczość obiektywu, wykres MTF

Pojęcie rozdzielczości w fotografii kojarzy się głównie z rozdzielczością matrycy, czyli jej zdolnością do odwzorowania osobnych położonych blisko siebie punktów jako rozdzielnych, jednym słowem jej dokładności. 


Równie istotna jest rozdzielczość obiektywu, czyli jego zdolność do odwzorowywania punktów, określana głównie w liniach na milimetr. Rozdzielczość obiektywu jest najlepsza w centrum kadru a najgorsza na jego brzegach. Jest ona zależna od wad optycznych – im ich mniej, tym rozdzielczość lepsza. Rozdzielczość jest możliwa do przedstawienia na ustandaryzowanym wykresie MTF. 

Wykres MTF (Modulation Transfer Function) przedstawia w sposób graficzny rozdzielczość obiektywu, czyli określa w ustandaryzowany sposób jakość i możliwości obiektywu. Dla obiektywów zmiennoogniskowych przedstawia się rozdzielczość przy najwyższej i najniższej ogniskowej.

Na osi poziomej mamy odległość od centrum kadru w milimetrach, a na pionowej kontrast (im wyższy tym lepsza ostrość), gdzie najwyższa wartość to 1, czyli doskonała transmisja światła – niemożliwa do osiągnięcia ponieważ nie ma idealnie przeźroczystego szkła. 

Linie ciągłe określają parę linii biegnących przez środek z lewego dolnego rogu do prawego górnego rogu, a przerywane z lewego górnego do prawego dolnego. Czyli prostopadle do siebie. Linie czerwone są rozmieszczone co 0,1mm (odpowiadają gęstości 10 linii/mm) a niebieskie co 0,33mm (30 linii/mm) – czyli czerwone określają możliwości w zakresie odwzorowania obiektywu dla małej rozdzielczości, a niebieskie dla dużej.