Techniki fotografowania (fotograficzne) to pojęcie, na które napotykamy coraz częściej zarówno w literaturze fachowej, rozmaitych poradnikach, jak i w slangu fotografów. Techniki fotografowania jest to opis czynności, które wykonujemy dla uzyskania konkretnego efektu na fotografii.
Techniki te możemy podzielić na standardowe (opisane), jak i niestandardowe (charakterystyczne dla danego fotografa, wypracowane przez niego). Pojęcie techniki fotografowania bywa zazwyczaj naprzemiennie stosowane z pojęciem zasady fotografowania. Niewątpliwie jednak jest ono pojęciem szerszym. Zazwyczaj w ramach danej techniki fotografowania możemy wykorzystać kilka zasad. W związku z tym, że temat technik i zasad/metod fotografowania wykracza poza zakres tematyczny tego bloga, a i ja nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, tylko wymienię kilka z nich: panoramowanie, fotografia portretowa, makrofotografia, zasad trójpodziału, zasada trójkąta.
Przykładowo zasada trójpodziału zakłada polega na podziale kadru na dziewięć części poprzez dwie linie poziome i dwie linie pionowe. Punkty na przecięciach linii stanowią mocne punkty kadru w których staramy się uchwycić istotne, interesujące nas elementy.
Panoramowanie jest techniką polegająca na ujęciu poruszającego się obiektu jako „ostrego” na zdjęciu, względem obiektu statecznego, który na zdjęciu ma być rozmyty (ze względu na ruch aparatem podążający za ruchomym obiektem)