Za jednostkę odniesienia (czyli EV 0) uznajemy ekspozycje w której naświetlamy materiał światłoczuły (matryca aparatu) przez obiektyw o otworze względnym 1:1 przez jedną sekundę. Zmianę ekspozycji o 1 EV stanowi dwukrotna zmiana czasu otwarcia migawki lub zmiana dwukrotna wartości przysłony (czyli o jeden stopień). Na przykład zmiana czasu z 1/500s na 1/125s lub zmiana przysłony f /8 na f/11


Kiedy korygujemy ekspozycję?

Współczesne aparaty posiadają wbudowany światłomierz, w wyniku pracy którego aparat oblicza poprawne parametry ekspozycji. Jednak gdy pracujemy na ustawieniach manualnych aparat służy nam pomocą w postaci wyświetlania tzw. drabinki, która sugeruje nam zmianę ekspozycji (zazwyczaj w krokach o 0,3 EV). Aparat może zasygnalizować nam również brak możliwości ustawienia wystarczających parametrów w zastanych warunkach oświetleniowych na przykład poprzez zmianę koloru wskaźnika drabinki z zielonego na czerwony.

Blokada ekspozycji

Większość współczesnych cyfrowych aparatów fotograficznych zostało wyposażane w możliwość blokady ekspozycji. Zazwyczaj jest to dedykowany przycisk (np. AE, AEL) lub funkcje taką można przypisać pod konkretny przycisk o ile oprogramowanie aparatu daje takie możliwości.

Jak korzystać z blokady ekspozycji?

Z funkcji blokady ekspozycji korzystamy gdy pomiar światła jest niemiarodajny w stosunku do kadru. Załóżmy , ze mamy ustawiony pomiar punktowy lecz w centrum kadru gdzie ten pomiar jest wykonywany jest czarny obiekt, natomiast w pozostałej części kadru (nie objętej w tym przypadku pomiarem) jest zupełnie jasno. Po takim pomiarze aparat „zobaczy” że jest ciemno, mimo że to nie prawda. Chcąc temu zapobiec możemy skierować aparat na przykład do góry, na niebo, wcisnąć spust migawki do połowy i następnie wcisnąć przycisk blokady ekspozycji. Wówczas aparat zapamiętuje parametry ekspozycji (przysłonę, czas naświetlania, ISO) i balans bieli, które wykorzystujemy do ujęcia właściwego kadru.

Niektóre aparaty mają również opcję blokady AF, działającą na analogicznej zasadzie do blokady AE.